11. kolo - I.A třída muži (10. hrané)09.10.2019

Branky: 39. Ryšánek, 55. Gerlinger, 59. Chrástek

Mizerniuc, Dvořák, Klíma, Vít R.
Vejrosta, Papuga, Serafin,Sedláček
            Prokopčuk, Schlögl

Střídali: 22. Šmerda (Herink), 61. Pilný M. (Dvořák)

Dnešní referát bude o něco delší, než bývá obvyklé, ale o dění, které proběhlo ve 2. poločase ve Vojkovicích nelze bohužel úplně pomlčet.

Po minulém utkání na seznam zraněných přibyli Zdražil V. a Babička. M. Maškovi se v sobotu ženil bratr (tímto i my Honzovi gratulujeme) a Seyfert se cestou na utkání stal účastníkem dopravní nehody a proto ani on nedorazil. Tím se počet absencí v tomto utkání vyšplhal již na číslo 11!!! A tak musel nastoupit každý, kdo byl alespoň trochu schopný hrát, a sestavu jsme museli doplnit dorostenci.

I přesto jsme nezačali vůbec špatně a v úvodní čtvrthodině jsme byli dokonce lepším mužstvem. Následujících 15 minut bylo utkání zcela vyrovnané. Bohužel po 20 minutách přibyl mezi zraněné Herink a v brance ho musel nahradit Šmerda. Do první vyložené příležitosti na obou stranách se ve 30. min. dostal Serafin, ale střelu z ideální pozice z hranice velkého vápna namířil jen do domácího brankáře. Od 30. do 45. min. převzali iniciativu hráči Vojkovic a ve 39. min. se ujali vedení. Vzruch přinesla ještě poslední minuta, kdy se domácí dožadovali penalty, ale kdyby rozhodčí odpískal předchozí jednoznačný útočný faul, tak k této sporné situaci nemuselo vůbec dojít.

Nevím, co proběhlo o poločase v kabině rozhodčích, ale vývoj druhého poločasu si vzali vyloženě do své režie. 46. min. vojkovický hráč si dal míč daleko od nohy a tak mu ho Dvořák ukopl. Domácí hráč samozřejmě pokračoval v běhu a zakopl o Dvořákovu nohu (míč již v tu dobu byl úplně mimo a v žádném případě se nejednalo ani o to, že by Dvořák ukopl míč a současně nebo těsně poté kopl i protihráče). V ten moment pomezní rozhodčí začíná mávat praporkem, hlavní rozhodčí píská a k údivu všech nařizuje trestný kop pro domácí ze 17 m. Následují další dvě jednoznačné situace otočné nebo neodpískané v náš prospěch v blízkosti naší branky. I přesto jsme v této fázi hry mohli vyrovnat, když po odvrácené standartní situaci z poloviny hřiště, vrátil míč do vápna Papuga, ale Vít v dobré pozici hlavičkoval těsně mimo. A pak přišla 55. min. Střelu vojkovického hráče Šmerda vyrazil, aby se následně míč naprosto zřetelně odrazil od ruky domácího hráče a ten pak míč jednoduše doklepával do prázdné branky. Hlavní rozhodčí Jakub Šmíd branku uznává. Následují naše protesty a i domácí hráč Gerlinger se přiznává, že hrál míč rukou (za toto sportovní gestu mu i tímto patří poděkování). V ten moment rozhodčí konstatuje, že ruka byla tedy nastřelená a branku uznává. Ihned následují naše protesty, že dle nových pravidel nemůže být kvůli hraní rukou tato branka uznána, i kdyby se jednalo o ruku nastřelenou. K tomu David Papuga (v loňské sezóně ještě krajský rozhodčí) hlavnímu rozhodčímu cituje přesné znění pravidla. Ten mu odpovídá: „Tato změna pravidla se mi nějak nezdá“ a branku definitivně uznává. Prohráváme 2:0. Škoda, že když už hlavní rozhodčí Šmíd nezná základní pravidla, tak se aspoň nezeptá svých kolegů na lajně (Ryba, Polonec), příp. ti mu to neřeknou sami. Pokud tedy alespoň oni toto pravidlo znají. Asi mají rozhodčí málo školících seminářů, tak to i pro ně zde shrnu.