Novinky

Když se Tišnov dotýkal velkého fotbalu02.07.2015

DOTEK PÁTÝ – KAREL POHANKA

 

Třikrát jsme již v našem cyklu sledovali fotbalové a životní osudy hráčů spjatých s Tišnovem, kteří se dokázali z venkovských hřišť postupně prosadit až na prvoligové trávníky. Ani v jednom případě se ale jejich tehdejší mateřské kluby nevyšplhaly v tabulkách svých soutěží tak vysoko, aby sahaly po příčkách nejvyšších – spíš naopak: jak protektorátní ASO Olomouc (Vladimír Doležal) a SK Židenice (František Hanák), tak i Zbrojovka Brno osmdesátých let (Miroslav Steinhauser) nezřídka považovaly za úspěch spíše ligovou záchranu a ani ta jim v několika popsaných případech nebyla souzena.

Tentokrát tomu bude jinak – v pátém pokračování se pro změnu budeme věnovat hráči, jehož případ je zcela opačný. Hlavní protagonista následujícího příběhu totiž dobyl se svým týmem titul mistra Československa, byť „pouze“ v dorostenecké věkové kategorii. Dotek s velkým fotbalem to byl krátký, kratičký… svoje místo v našem povídání si však bezesporu zaslouží. Oním prvním a možná i nadlouho posledním „tišnovským“ republikovým šampiónem ve fotbale je – Karel Pohanka.

Karel má v rámci našeho vyprávění ještě jeden primát – je totiž jediným z aktérů tohoto seriálu, který zůstává v tišnovském sportu dodnes aktivní, dokonce ve funkci předsedy AFK Tišnov, jak se dočtete v závěru tohoto povídání. A řada z vás jej jistě potkává na různých místech našeho města i ve všedních okamžicích běžného pracovního týdne, protože o sobě dává vědět i díky své mimofotbalové profesi. Vraťme se ale na úplný začátek, tedy o více než 45 let zpátky.

Pokračování a celý článek je uveden na http://www.tisnoviny.cz/obsah/kdyz-se-tisnov-dotykal-velkeho-fotbalu-5
Copyright © 2014 AFK Tišnov.