Novinky

Inspiruje mě Kanu. A fanoušci mi dávají sílu, říká Traoré11.09.2014

Mohamed Traoré těsně před rozhovorem pro Deník Rovnost potkal před stadionem v Srbské ulici zraněného kamaráda Miroslava Markoviče. Srbskému útočníkovi Zbrojovky dělaly společnost berle, protože při prvoligovém utkání s Baníkem si poškodil vazy v koleně i meniskus a do konce roku si zřejmě nezahraje. „Vůbec jsem o jeho zranění nevěděl. Ostrava pro nás prostě není příznivé hřiště," kroutí hlavou jedenadvacetiletý Traoré, který v minulé sezoně právě po utkání na Bazalech zkolaboval a bojoval o život.

Od srpna se však na nižší úrovni pokouší o restart kariéry. V Tišnově v I. B třídě střílí gól za gólem a svého snu se nevzdává. „Třeba Nwankwo Kanu, který hrával za Arsenal, podstoupil dokonce dvě nebo tři operace srdce a hrál pořád dál. Když to dokázal on, proč ne já?" říká Traoré.

Jak jste se cítil po prvním zápase, který jste odehrál po roční pauze?

Až minule jsem odehrál celých devadesát minut, předtím jsem naskakoval jen na části utkání. Ano, byl jsem unavený, ale tak normálně. Necítil jsem žádnou bolest, nic se srdcem. Vše bylo v pořádku.

A po emoční stránce?

Špatně, vždyť jsme první zápas prohráli. (mrzutě) To se nemělo stát. Před zápasem mě přepadly slzy, byl jsem na sebe zvědavý, ale také hladový po výhře. Spoluhráč dostal červenou kartu. Za nic. Byl jsem smutný, i když jsem dal gól. Tým je mnohem přednější než výkon jednoho hráče.

Jak se momentálně cítíte po fyzické stránce?

Jsem úplně v pořádku, trénuju pětkrát týdně. Nemůžu se připravovat jako moji spoluhráči z Tišnova, protože ti mají trénink jen asi dvakrát týdně. Chodím navíc do posilovny, s kamarády na sobě pracuju. Musím zabrat, protože pořád pomýšlím výš.

Chodíte i na pravidelné lékařské prohlídky?

Chodím na kontroly, zařizuje mi je sportovní ředitel Zbrojovky Kudela. Lékař sleduje, jak se daří mému srdci.

Co vám naposledy řekl?

Všechno bylo v pořádku, ale profesionální fotbal mi nedoporučil. Moje tělo ještě není připravené. Říkal, že pro mě bude lepší začít na nižší úrovni a pak jít krok po kroku. Když máte srdeční příhodu a chcete se vrátit ke sportu, musíte aspoň rok počkat a zjišťovat, jak tělo funguje. Mám trpělivost. Poslouchám, co mi doktoři říkají.

Myšlenka na návrat vás nikdy neopustila?

Rozhodně ne. Kdybych věděl, že mám nějaké bolesti, tak skončím okamžitě. Určitě nechci riskovat, mám rodinu, přítelkyni. Když nastane nějaký problém, budu cítit bolest, přestanu. Jsem přece ten první, kdo musí vědět, jak mi je.

Dostal jste i jiné nabídky než z Tišnova?

Ano, ale oni byli první, kdo se ozval. Ještě předtím, než mi lékaři povolili návrat k fotbalu. Přesně mi vysvětlili, jaké mají plány a mně se zamlouvaly. Věděl jsem, že úroveň je nižší, ale chtěl jsem do toho jít a týmu pomoct.

Jaké byly vzájemné reakce?

Říkal jsem si, co tady dělám. (smích) Ale věděl jsem, že musím začít odtud, pokud se chci vrátit. Nemůžu hned naskočit do první ligy, nechci riskovat a pospíchat. Je mi jedenadvacet, mám čas. A spoluhráči? Čekal jsem, že půjdu do neznámého prostředí, ale pak jsem zjistil, že mě všichni znají. Cítím se v Tišnově jako doma, jako ve Zbrojovce. Kluci jsou fajn.

Jak se vám úroveň fotbalu v I. B třídě zamlouvá?

Je pomalejší. Jedná se o jiný fotbal, musím se se spoluhráči víc sehrát. Někdy si úplně nerozumíme. Taky hraju na jiné pozici, jsem spíš uprostřed zálohy. Chci naplnit očekávání klubu a odvděčit se mu za šanci.

Jak vám obecně vyhovuje český fotbal?

Není technický, spíš atletický. A já mám rád Barcelonu. (úsměv) Zvykl jsem si, každá země má svá specifika. Je škoda, co přišlo v Ostravě, protože jsem se zrovna cítil velmi dobře, hrál jsem v základní sestavě. Všichni o mě mluvili, ale pak se to stalo.

Snažíte se nešťastný zápas s Baníkem vytěsnit z hlavy?

Pamatuju si ho. Proto ani radši nechodím moc na stadion Zbrojovky, jelikož se mi vše vybaví. Vidím, kde jsem byl dřív a kde jsem teď. Potřebuju čas zapomenout. Takový je život. Nejsem naštvaný a neříkám, že všechno je špatně. Snažím se být pozitivní.

Tišnov vás angažoval i kvůli zvýšení návštěv. Jaký máte ohlas u fanoušků?

Právě kvůli nim mě vše mrzí. Dřív jsem si připadal jako řadový hráč. Ale po mém kolapsu jsem najednou viděl, že mě zná hodně lidí. Někdy mě třeba zastaví na ulici, chtějí se jen vyfotit, ptají se, jak se mi daří, kdy se vrátím. Oni mi dávají sílu. Když je slyším, mám ještě větší chuť se vrátit. Vím, že mám hodně fanoušků, předtím mi to nedocházelo.

Rozumíte si v běžném životě s lidmi na jižní Moravě?

Jsou zde mnohem přátelštější než ve Francii. I proto jsem tady kvůli přítelkyni a její rodině zůstal. Na druhou stranu se mi stala ta nehoda. Je to prostě paradox.

Jak jste se s přítelkyní seznámil?

Potkali jsme se v klubu, ona vůbec neuměla anglicky, já nic česky. Ale padli jsme si do oka. Začali jsme si psát, ale taky to bylo těžké, protože jsme museli používat internetový překladač. (smích) Napřed se mě asi trochu bála a její rodiče taky.

Kvůli barvě pleti?

Říkala jim, že hraju za Zbrojovku, tak si mě našli na internetu a byli překvapení. Řekla jim, že jsem poloviční černoch, ale na internetu mám fotku, kde jsem ještě tmavší než normálně. (smích) Bylo to hodně vtipné. Ale když k nim přijdu, jsem u nich jako doma. Jsou jako moji rodiče, někdy se cítím až hloupě. Udělají pro mě cokoliv, nač si vzpomenu. Jsem strašně vděčný za to, že jsem je poznal, jsou to zlatí lidé. V tom vidím své štěstí.

V češtině děláte pokroky?

Je to lepší, mluvím víc. Musím, když tady chci zůstat. Rodiče přítelkyně anglicky nemluví, takže když se sejdeme, je to hodně velká zábava, mícháme angličtinu s češtinou. Vše si nějak vzájemně překládáme.

Bydlíte s Laminem Fallem. Vídáte se i s dalšími hráči Zbrojovky?

Můj nejlepší kamarád je Míra (Markovič pozn. red.), zajdeme občas na kafe. Ale do klubu nechci chodit moc často. Teď za něj nehraju, držím si odstup. Je to tak pro mě lepší.

Cítíte, že máte ve Zbrojovce otevřené dveře k návratu?

Ano. Mám velmi dobrý vztah s ředitelem Kudelou. Kdykoliv mám nějaký problém, můžeme se pobavit. Řekl mi to stejné, že mám zkrátka dveře otevřené. Byl taky moc zklamaný, i pro něj to byla tragédie. Měl se mnou nějaké plány, ale nevyšly.

Inspirují vás příběhy dalších hráčů, kteří se po potížích se srdcem vrátili na hřiště?

Třeba Nwankwo Kanu, který hrál za Arsenal, měl také problémy a podstoupil dokonce dvě nebo tři operace srdce. Hrál pořád dál, končil snad v pětatřiceti letech. Jakmile jsem to zjistil, dodalo mi to další sílu. Když se může vrátit Kanu, proč ne já. Éric Abidal se zase vrátil po operaci jater. Všichni věřili, že se vrátí. A já také věřím, jdu si za tím. Udělám, co budu moct.

Dává góly, baví diváky. Traoré věří ve vzestup

První zápas, gól. Druhý zápas, gól. Třetí zápas, gól. Záložník Mohamed Traoré zažívá po návratu k fotbalu v Tišnově raketový start, byť se jedná o zápasy v I. B třídě. „Věřím v návrat do profesionálního fotbalu a jdu si za ním. Udělám, co budu moct," říká kmenový hráč brněnské Zbrojovky přibližně rok od kolapsu po utkání v Ostravě.

Lékaři po operaci srdce jedenadvacetiletému záložníkovi zatím nedoporučili návrat na vrcholovou úroveň a Traoré si tak postupně zvyká na zátěž. „Když nebudu stíhat, nebo začnu cítit nějakou bolest, skončím. Nemíním nějak přepínat své síly. Poslouchám, co mi lékaři říkají. Momentálně se ale cítím naprosto v pořádku," popisuje svůj aktuální zdravotní stav.

V Tišnově hostuje hbitý záložník ze Zbrojovky, za kterou před osudným utkáním na Baníku odehrál sedmnáct prvoligových utkání a vstřelil jednu branku. Brněnský celek návrat Traorého také sleduje. „V polovině října mu opět uděláme kontrolní testy a uvidíme, co s ním zatím zátěž udělala. Nikde není psáno, že se nevrátí zpět, i doktoři si ponechali nějakou možnost. Znovu si ověříme, jak na tom bude. Důležité pro nás teď není, jak hraje, ale jestli bude zdravý," říká sportovní ředitel Zbrojovky Zdeněk Kudela.

Traoré ale zatím stíhá fyzicky i výkonnostně, byť všechny tři branky vstřelil z pokutových kopů. Největší problém pro něj představuje souhra s novými spoluhráči. „Na naší úrovni se jedná o úplně jiný fotbal. Musí si zvyknout na jiné reakce hráčů okolo něj, nedostane se mu takové podpory jako v první lize," komentuje tišnovský trenér Jiří Hajský.

Připojuje ovšem i výtky. „Snaží se brát odpovědnost na sebe, někdy i zbytečně. Rok nehrál, až si zvykne, bude pro nás přínos," dodává kouč.

Přibrzdění slibně rozjeté kariéry guinejského fotbalisty mrzí také Kudelu. „Když byl v pořádku, bylo to v něm. Mysleli jsme, že ho posuneme i někam dál. Je to profesionál a hlásí se u nás, i když ho někdo žádá o rozhovor," vyzdvihuje přístup mladého středopolaře.

Tišnov si od angažování Traorého sliboval i zvýšení návštěvnosti. A podařilo se, byť zatím hrál doma pouze jediný zápas. „Přišlo dvakrát víc diváků než na nejvíc navštívené utkání v minulé sezoně," pochvaluje si Hajský.

 

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/fotbal_region/dava-goly-bavi-divaky-traore-veri-ve-vzestup-20140905.html

Autor: Martin Vymyslický, Jaroslav Kára
Copyright © 2014 AFK Tišnov.